Jdi na obsah Jdi na menu
 


Péče o fenku po kastraci

6. 8. 2009

Péče o fenu po kastraci
Přinesla jsem si od veterináře svou fenku po kastraci. Operovali ji dvě hodiny a po celou tu
dobu jsem byla velmi nervózní.  Musela jsem ji přenášet tak, aby ležela na
rovině a mohla nejen volně dýchat
, ale aby v případě, že se jí udělá
špatně, nenastalo udušení. Pro tento druhý případ jsem s sebou měla plenu.
Nevěřila bych, že pětikilový pes ve
stavu bezvládnosti ztěžkne dvakrát tolik
- alespoň takový jsem měla v ten
okamžik dojem. Neměla jsem bohužel odvoz
autem
, což by v této situaci bylo
nejjednodušším řešením
a tak jsem musela opatrně fenu nést v rozevřené
tašce, na jejíž dno jsem položila tuhou rovnou podložku, zabalenou do deky, aby
byla měkčí.  Druhou dekou jsem ji
přikryla, aby nenastydla, a po celou cestu MHD jsem sledovala, jestli dýchá. Fenka
byla stále v bezvědomí ještě slabou hodinku po operaci.
  
 
 

 

Probouzet se začala naštěstí až doma. Opatrně jsem ji položila do svého pokoje, kde to znala, měla svoje místo a nebyl zde průvan.  Rozsvítila jsem pouze malou lampičku.  Rychle jsem schovala s dosahu fenky předměty, kterými by si mohla ublížit - instinkt jí velel vstát za každou cenu. Ovšem tělo ji neposlouchalo a vrávorala. Musela jsem dávat bedlivý pozor, aby nezalezla pod nábytek. Uklidnila jsem ji a dodávala jistotu, že je vše v pořádku. Seděla jsem s ní na zemi a zkusila jí přistrčit misku s vodou a ona se k mé radosti napila.

 

Jakmile zjistila, že je vše v pořádku, přemohla ji za chvíli únava a opět usnula.  Všem jsem vysvětlila, že nyní potřebuje klid a pořádně jsem jí zakryla dekou. Po operaci je fence evidentně chladno a tak jsem deku přeložila nadvakrát. Několikrát jsem fence kontrolovala teplotu, abych jí naopak nezpůsobila přehřátí.

 

Shrňme si tedy první den:

Je třeba fenku uložit v klidné místnosti na zemi na podložce a odklidit vše, čím by si mohla způsobit poranění.  Po probuzení jí nabídněte vlažnou vodu, ale nenuťte. Může se stát, že vodu vyzvrací. Rozhodně nepodávejte stravu - zpravidla pes sám od sebe stravu nepřijme a po chvíli bude pokračovat ve spánku. Nezapomeňte fenku pravidelně kontrolovat - zda nezvrací, zda jí není zima nebo naopak moc teplo atp.

 

Kastrace

 

Lékař mne poučil, že si fenka v žádném případě nesmí olizovat ránu - měla kožní stehy překryté obvazem. Vzala jsem si týden dovolené, abych jí ohlídala. Druhý den již začala přijímat měkkou potravu. Dávku jsme zvolili poloviční a raději v menších porcích vícekrát denně - po operaci jsou střeva jen přeci trochu ochablá a může hrozit zácpa. Ráno a večer jsme kontrolovali ránu, která se k naší spokojenosti hojila dobře.  Venku nesměla fenka běhat - tudíž jsme ji snesli ze schodů, na vodítku přešla dva metry na trávník, kde vykonala potřebu a zase jsme šli domů. Zato jsme chodili s fenkou častěji, aby nebyla nervózní.  Obvaz by se samozřejmě také neměl znečistit - chrání operační ránu, která musí být v suchu a čistotě. Olizování rány se nám podařilo zamezit pouze částečně - potvrdily to modřiny při kontrole za týden po operaci, které si fenka olizováním způsobila

 

Shrňme si první týden po operaci:

Začneme po malých dávkách krmit měkkou stravou vícekrát denně. Zamezíme fence olizování rány - nasadíme ochranný límec, použijeme ochranný obleček nebo nasadíme náhubek. Pohyb venku omezíme na minimum.  Pokud se vám proces hojení nezdá být správný, kontaktujte ošetřujícího lékaře. Třetí až pátý den po operaci bývá kritickým.

 

Týden po operaci bylo vše v pořádku (i když za to, že jsme neuhlídali olizování rány, jsme byli lékařem pokáráni - fenka si mohla mimo roztržení stehů způsobit i infekci). Lékař kožní stehy fence vyndal. Nelíbilo se to ani jí (musela jsem jí přidržet tlamu, kterou po každém škubnutí chňapala po ruce lékaře), ani mně. Po vyndání stehů fence na břichu zůstaly jen tečky po vláknech šití a jizva po operaci se krásně hojila. Už to bylo veselejší, ale pro jistotu jsme to s pohybem venku ještě moc nepřeháněli.

 

Za 14 dní po operaci fenky jsme opět šli na kontrolu k veterinárnímu lékaři - na bříšku byste nic nepoznali - nezůstala vůbec žádná jizva.

 

Autorka: Lenka Kreuzová